niedziela, 26 lutego 2023

Światowy Dzień Dinozaura

Czy wiesz, że 26 lutego przypada Światowy Dzień Dinozaura?

Choć dinozaury już dawno wyginęły to nie przestają fascynować ludzi. 

Kto by nie chciał przenieść się w czasy prehistoryczne, gdzie prym wiodły dinozaury? Zobaczyć jak to było, kiedy ziemia była zieloną puszczą.

Niestety nie istnieje maszyna do podróży w czasie. Ale mamy za to dla was kilka ciekawostek na temat tych prehistorycznych stworzeń. 

Oto kilka z nich*:

1. Mało kto wie, że niektóre dinozaury żyją do dziś i możemy je oglądać wokół nas. Wszyscy naukowcy zgadzają się z tym, że ptaki należą do grupy dinozaurów, które przetrwały do naszych czasów.
2. Największym dinozaurem, którego kompletny szkielet przetrwał do naszych czasów jest giraffatitan. Szkielet tego zwierzęcia znaleziono w Tanzanii na początku ubiegłego stulecia. Można go oglądać w Muzeum Przyrodniczym należącym do uniwersytetu w Berlinie. Dinozaur ten był wysoki na dwanaście metrów, a jego waga wynosiła około sześćdziesięciu ton.
3. W 2020 roku naukowcy mieli okazję zbadać zatopioną w bursztynie czaszkę najmniejszego znanego dinozaura. Przeprowadzone badania ujawniły, że dinozaur był mniejszy od najmniejszych współczesnych ptaków, było mniejsze nawet od koliberka hawajskiego. Miał wyłupiaste oczy i ostre zęby. Z budowy oczu można wywnioskować, że prowadził dzienny tryb życia, a liczne zęby wskazują, że był drapieżnikiem. Naukowcy sądzą, że dinozaur żył na jednej z wysp morza Tetydy.
4. Niektóre dinozaury, takie jak na przykład tyranozaury, czasami pokazywane są w rekonstrukcjach z otwartą, uzębioną paszczą i wystawionym językiem. Najnowsze badania naukowe udowodniły, że nie mogły one wysuwać języka z pyska jak jaszczurki. Ich języki były bowiem zakotwiczone w dnie jamy ustnej podobnie jak jest to u współczesnych aligatorów.
5. Dinozaury nie były pierwszymi zwierzętami, jakie żyły na Ziemi. Nie były nawet pierwszymi dużymi zwierzętami. Już ponad 150 milionów lat przed ich pojawieniem się, zwierzęta wypełzły z morza na ląd. A jeszcze wcześniej przez miliony lat w morzach roiło się od najrozmaitszych zwierząt – od zwiewnych meduz po groźne rekiny. Gdybyśmy się cofnęli o kolejne dwa miliardy lat, zastalibyśmy w praoceanie tylko proste formy życia przypominające dzisiejsze bakterie.

Jeżeli nadal jesteś spragniony wiedzy na temat dinozaurów, polecamy obejrzeć ten ciekawy film dla dzieci:



Myślisz wiesz już wszystko na temat dinozaurów? Sprawdź się! Quiz o dinozaurach


Na dzisiaj to wszystko. Miłego Dnia Dinozaura! 🐲


* Ciekawostki pochodzą ze strony: http://dinozaury.info/ciekawostki.php

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz